9 Ağustos 2010 Pazartesi

Nevşehir Üniversitesi

Nevşehir Üniversitesi 17 Mayıs 2007 tarihinde hizmete giren 17 üniversiteden biridir.
Üniversitemiz Erciyes Üniversitesi’ne bağlı olan Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Nevşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Nevşehir Sema-Vefa Küçük Sağlık Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Gazi Üniversitesi’ne bağlı olan Hacı Bektaş Veli Meslek Yüksekokulu ve Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olan Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz Meslek Yüksekokulu’nu bünyesine katmıştır.

Üniversitemiz, bunun yanı sıra Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ile Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsünü de bünyesinde barındırmaktadır.
Bilimsel faaliyetlerini 4 fakülte, 1 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu, 2 enstitü, 1 araştırma merkezi ile sürdüren ve adını şehrimizden alan üniversitemiz eğitim-öğretim faaliyetlerine Nevşehir Üniversitesi Vakfı’nın katkılarıyla yeni açılacak olan birimleri ile devam edecektir.
Nevşehir Üniversitesi birisi ana yerleşke olmak üzere toplam 4 farklı yerleşkede öğrenci ve bilim adamlarının hizmetindedir.
Üniversitemiz, bilimsel faaliyetleri esas alan geniş akademik kadrosu, 2009 yılı itibariyle 3500’den fazla öğrencisi, fiziksel ve sosyal imkânlarıyla Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden birisi olma yolunda hızla ilerlemektedir.
Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya Bölgesinde yer alan Nevşehir Üniversitesi, toplumumuzun kalkınmasında ve aydınlanmasında çok önemli bir role sahiptir.
Fakülteler:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi.
Yüksek Okullar:
Semra ve Vefa Küçük Sağlık Yüksek Okulu.
Meslek Yüksek Okulları:
Nevşehir Meslek Yüksek Okulu, Hacıbektaş Veli Meslek Yüksek Okulu, Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz Meslek Yüksek Okulu.
Enstitüler:
Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü.
ÖĞRENCİ SAYISI VE DAĞILIMI
Üniversitemize bağlı 4 fakülte, 2 enstitü, bir yüksekokul, 3 meslek yüksekokulunda toplam 3 bin 480 öğrenci öğrenim görmektedir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme, İşletme (i.ö).İktisat, İktisat(i.ö), Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik (i.ö.),Turist Rehberliği bölümlerinde toplam 914 öğrenci, Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Konaklama İşletmeciliği Eğitimi, Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği bölümlerinde toplam 133 öğrenci, Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı, Fizik, Kimya Matematik, Tarih, Biyoloji Bölümlerinde toplam 191 öğrenci, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Turist Rehberliği bölümlerinde toplam 225 öğrenci, Nevşehir Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik Bölümünde toplam 197 öğrenci, Nevşehir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulunda toplam Bin 251 öğrenci, Hacıbektaş Veli Meslek Yüksek Okulunda toplam 596 öğrenci, Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz Meslek Yüksel Okulunda toplam 28 öğrenci, Sosyal Bilimler Enstitüsünde toplam 63, Fen Bilimleri Enstitüsünde ise toplam 16 öğrenci, öğrenim görmektedir.
Kurulduğu günden bu yana Kapadokya bölgesinin en önemli eğitim ve öğretim kurumlarından biri haline gelen Nevşehir Üniversitesi, bölgenin eğitim, öğretim ve kültürel faaliyetlerinde önemli rol üstlenmektedir. Nevşehir Üniversitesi’nde alt yapı ve hizmet binalarının önemli bir kısmı yöremizin hayırsever işadamları tarafından yaptırılıp tefriş ve donanımı tamamlandıktan sonra üniversitemize bağışlanmıştır. Kuruluşunda ve halen yaptığı eğitim, öğretim faaliyetlerinde üniversitemize destek ve katkı veren herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder