29 Haziran 2010 Salı

Peynir Helvası

Peynir Helvası


Peynir İçin Malzemeler : 5 lt inek sütü
                                         yarım tatlı kaşığı peynir mayası
                                        yarım çay bardağı su
Hazırlanışı : Ilık sütün içine maya ve su katılarak, 2 saat süreyle bekletilir. Sürenin sonunda peynir karıştırılarak, dibe çökmesi sağlanır. Sulu kısmı yukarıda kalır. Malzeme, bez den süzülür. Peynir hafif sulu; tamamen katılaşmadan, helva yapımı için alınır.
Helva İçin Malzemeler : 1,5 kg peynir
                                        1,5 su bardağı irmik
                                        1 su bardağı un
                                        1,5 kg şeker
                                        1 yumurta sarısı
Hazırlanışı :
Tencere içine peynir konularak, irmik ve unla harmanlanır. Yoğrulma işleminin bitiminde hafif ateşte 10 dakika süreyle pişmeye bırakılır. Bu sürenin sonunda, üzerine şeker ve yumurta sarısı konulur. Bütün bu malzemeler ocak dışında 5 dakika süreyle karıştırıldıktan sonra, ocağa konup, 10 dakika daha pişirilir. Helva tabaklara konulmadan önce, her tabağın altına 1 tatlı kaşığı şeker serpilir. Tatlı konulduktan sonra ise, tabaklara 1’er yemek kaşığı daha şeker serpilir. Kaşıkla değişik şekiller verilerek servis edilir. (İstendiği takdirde bütün işlemlerin bitiminden sonra, 5 dakika süreyle fırına koyulup, pembeleştirilir.)

1 yorum:

  1. adsız :Çanakkale peynir helvası 100 yıllık eski bir geçmişe dayalı lezzet .babalım süt adı altında www.yoreseltatlarimiz.com da yine tatmaya fırsat buldum Çanakkale yöresinden gelen en taze haliyle ............

    YanıtlaSil