19 Mayıs 2013 Pazar

Atatürk Ay Yıldızlı Bayrağı İstememişti : İşte Atatürk'ün Aklındaki Türk Bayrağı

 Osmanlı Bayrağı
Atatürk, Ayyıldızlı Bayrağı, Osmanlı’yı Ve Arap Dünyasını Çağrıştırdığı Gerekçesiyle Değiştirmeyi Düşünmüş Ve Bunu Dönemin Başbakanı Celal Bayar’a Söylemişti. Yerine Düşündüğü, Göktürkler’in Bayrağıydı: Mavi Fon Üzerinde Profilden Görünen Yeşil Bir Kurt…
Atatürk’ün Sağlığında Yazılan Tek Biyografisi H.C.Amstrong’a Aitti Ve “Bozkurt” Başlığını Taşıyordu. Nazım Hikmet, Kurtuluş Savaşı Destanı’nda Mustafa Kemal’den Söz Ederken “Sarışın Bir Kurda Benziyordu” Diye Yazmıştı.

“Kurt”, Türklük İle Olduğu Kadar Onunla Da Özdeşleştirilmiş Bir Simgeydi Adeta…

“Ayyıldız, Osmanlı’nın Bayrağı”

Geçen Hafta 10 Kasım Belgeseli İçin Bayar Ailesiyle Görüşürken, Celal Bey’in Damadı Ahmet İhsan Gürsoy Çok İlginç Bir Bilgi Verdi.

O Da Bunu Bizzat Celal Bayar’dan Dinlemişti.

Bilgi Şuydu: Atatürk, Kendini Tarih Araştırmalarına Verdiği 30′Lu Yıllarda Türkler’in Alfabesinden, Giysisinden, Müziğinden Sonra Bayrağını Da Değiştirmek İstemiş, Bunu Da Son Başbakanı Celal Bayar’a Söylemişti.

Nedeni Basit: İnternete Girip

(Http://Www.Tccb.Gov.Tr/Sayfa/Cumhurbaskanligi/Fors/) Cumhurbaşkanlığı Forsunu Süsleyen 16 Türk İmparatorluğunun Bayraklarını İncelerseniz, Şu Andaki Kırmızı Fon Üzerine Beyaz İşlenen Ay Yıldızlı Bayrağın Osmanlı İmparatorluğu’na Ait Olduğunu Görürsünüz.

Atatürk, Bu Bayrağın Hem Genç Cumhuriyet’in Geçmişten Kopuş Çabasını Engellediği Kanısındaydı, Hem De Üzerindeki Ay Yıldızın İlk Bakışta Arap Dünyasını Akla Getirdiğine İnanıyordu. Oysa O, Yeni Türk Devletine Bir Ulusal Kimlik Kazandırma Çabasındaydı.

Bu Bayrakla O Kimliği Kanıtlamak Mümkün Değildi.

Paralardaki Bozkurt

Daha 1927′De Türkiye Cumhuriyeti’nin Piyasaya Çıkardığı 5 Ve 10 Liralık İlk Banknotların Üzerine, Karlı Dağlarda Koşturan Bir Bozkurt Resmi Konmuştu.

Atatürk 1930′Da Tarihçilere “Türk Tarihinin Ana Hatları”Nı Yazdırmaya Başladığında Da İstediği Şey, İslam’ın Türk Tarihinin Sadece Bir Bölümünü Oluşturduğunu, Oysa Ondan Önce De Türkler’e Ait Pek Şanlı Bir Mazi Bulunduğunu Kanıtlamaktı.

Bu Amaçla Okullar İçin Hazırlanan Ders Kitapları, Bir Bozkurt Önderliğinde Orta Asya’dan Çıkan Türkler’in Dünyaya Nasıl Yayıldıklarını Gösteren Haritalarla Doldurulmuştu.

Atatürk, Bu Yolla Halkına Bir Ulusal Gurur Ve Tarihi Özgüven Aşılamak Niyetindeydi.Bu Eğilim, Bütün Dillerin Türkçe’den Türediğini Öne Süren “Güneş Dil Teorisi”Ne Kadar Varacaktı.
Göktürk Bayrağı
Göktürkler;
Peki Ayyıldızlı Bayrak Yerine Nasıl Bir Bayrak Düşünüyordu? Ahmet İhsan Gürsoy, Bu Konuda Da Son Derece İlginç Bir Ayrıntı Veriyor:

“Atatürk, Ecdadımız Olarak Göktürkler’i Benimsemiş. Türklüğü Öne Çıkarmak İçin Onların Bayrağını Benimsemeyi Düşünmüş Ve Bunu Bayar’a Söylemiş.”

Yukarıda Sözünü Ettiğim İnternet Sitesindeki 16 Türk İmparatorluğu İçinde Göktürk İmparatorluğu’nun Bayrağı Hemen Dikkati Çekiyor:

Mavi Fon Üzerinde Yeşil Bir Kurt Profili…Meydan Larousse, Çin Kaynaklarına Atfen, Bayrağın Aslındaki Kurt Başının Altın Rengi Olduğunu Yazıyor.

Aslında Anadolu’da Göktürkler’e Gösterilen Bu İlgi Yeni Değil…

19. Yüzyılın Sonunda Orhun Yazıtları’nın Şifresini Çözen Danimarkalı Bilgin Wilhelm Thomsen’e Danimarka’daki Türk Sefirinin Önerisiyle, 29 Aralık 1915′Te “Türk Kavminin Kökenlerini Aydınlattığı İçin” Saray Tarafından İmparatorluk Nişanı Verilmişti.

İşte Şimdi İmparatorluğun Ardından Kurulan Cumhuriyet De, Kendi Ulusal Kimliğinin Kökenlerini O Kavmin Kalıntıları Arasında Arıyordu.

“Bayrakları Bayrak Yapan…” Peki Sonra Bu Öneri Ne Oldu? Celal Bayar’ın Damadı Ahmet İhsan Gürsoy, Sonrasına İlişkin Bir Bilgi Hatırlamıyor.

Türk Bayrağı
Muhtemelen, Atatürk’ün Zihninde Parlayıp Sönen Ve Kimi Gerçekleşip Kimi Gerçekleşmeyen Yüzlerce Projeden Biri Olarak Rafa Kaldırıldı.

Ve Cumhuriyet, Bu Durumdan Habersiz Nesillerin Okuduğu “Kırmızı-Beyazlı/ Ayyıldızlı Bayrağım” Şiirleriyle Kutlanmaya Devam Etti.


Can DÜNDAR

Yazının Kaynağı : http://www.candundar.com.tr/_v3/index.php#!%23Did=21785

BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE ATATÜRK ANA SAYFA

1 yorum:

  1. vay bee, milli(!) kahramanımıza bak. şimdiye kadar bize neler yutturmuşlar.

    YanıtlaSil