23 Nisan 2010 Cuma

Beyin dostu besinler

10. İSTİRİDYE

Araştırmalar istiridyenin gençlik iksiri özelliğinden daha çok zekayı geliştirmek için faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü istiridye çinko ve demir içeriyor. Ayrıca beynin hatırlama kabiliyetini de artırıyor.9. TAHIL ÜRÜNLERİ

Bugüne kadar kilo vermeyi denediysen tahılların insan bedeni için önemini bilirsin. Kepekli buğday, içerdiği yüksek folik asit ile kan akışını artırmaya yarar. Tahıllar birçok vitamin ve B6 içerir. Hafıza için de son derece faydalı oldukları kanıtlanmıştır.8. ÇAY

Sabahları kahveyi unutup çay içmeye alışmanın tam vakti. Sabahları içilen yeşil çay ya da siyah çay ‘katesin’ içerir. Eğer zaman zaman beyninin yorgun olduğunu hissediyorsan beynindeki katesin miktarı azalmış olabilir. Bu durumda çay içerek beynine yardım etmeyi deneyebilirsin. Çay sabahları güne başlamak için kesinlikle doğru bir tercih.7. YUMURTA

Yaşımız ilerledikçe beynimiz zayıflamaya başlar. Hiç kimse zayıflamış bir beyin istemeyeceğine göre yumurta yiyerek bu durumla mücadele edilebilir. Yumurta yüksek miktarda B12 içerir. B12 ise Alzheimer hastalığının tedavisinde oldukça önemli bir besin maddesidir. Ancak fazla yumurta yemek özellikle kolestrol için zararlı olabilir. Bu durumda gün içersinde 1-2 defa yumurta içeren besinler tüketmek beyin sağlığı için son derece önemli.6. KÖRİ

Bu baharat zeka için iyi bir besin. Beynin yaşlanması ve yavaşlamasına karşı mücadele etmede son derece yararlı. Köri yalnızca zeka için değil, diyabet ve kalp hastalıkları tedavisine de yardımcı olan bir besin. Ancak her öğle ve akşam yemeğinde körili etler yemek zorunda değilsin. Küçük bir miktar köri senin vücuduna 1 ay boyunca yetecektir.


5. DUT

Eğer sebze seven biri değilseniz meyve yemek sizin için faydalı olabilir. Özellikle küçük ve sulu meyveler. Küçük yumuşak meyvelerin çoğu, böğürtlenler, yaban mersini ve ahududu zekayı güçlendirmek için büyük etkisi olan antioksidanla doludur. Günde bir defa bu küçük yumuşak meyveleri yiyerek beyinde yaşlanmanın etkilerini yavaşlatabilirsin.


4. FINDIK

Fıstık, fındık, kaju, badem, ceviz, kabak çekirdeği, ayçiçeği tohumu zeka için ‘meze’ gibidir. Omega, omega 3, E vitamini ve B6 bu gıdalarda bulunur. Bu kuruyemişler senin daha rahat düşünmene yardımcı olur.


3. YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Bu sebzeler sadece çocuklar için değil yetişkinler için de son derece faydalı. B6, B12 gibi vitaminlarin mükemmel kompleksi olan bu gıdalar zekaya iyi gelir. Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan bu gıdalar hatırlama kabiliyetini yükseltir.


2. BALIK

Balık yemek sağlık için özellikle de beyin için son derece faydalıdır. Balık omega 3 ve vücut için faydalı birçok yağ asidi barındırır. Haftada bir kez balık yemek alzheimara yakalanma riskini azaltır. Doymuş yağ asitleri beyin fonksiyonlarının çalışmasına fazlasıyla yardımcı olur. Omega 3 beyin için daha fazla oksijen sağlar ve eski bilgileri hatırlamaya yardımcı olur. Sağlık için en iyi balıklar somon ve ton balığıdır.


1.ÇİKOLATA

Çok miktarda çikolata yemek tabi ki hasta edebilir. Ancak gün içinde bir bardak sıcak çikolata içmek zeka içinde yeterlidir. Kakao beyin için en besleyici besin maddesidir. Çünkü çikolatada bulunan antioksidan kırmızı şarap ya da çayda bulunandan çok daha kuvvetlidir. Kan akışını hızlandırır. Sütlü çikolatada bu antioksidan oranı düşüktür. Bitter çikolata ise zeka için faydalı olan antioksidanı fazlasıyla içerir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder