7 Şubat 2011 Pazartesi

Maltepe Üniversitesi


 

 


 


Tarihçe
Maltepe Üniversitesi, 1991 yılında, "Anaokulundan Üniversiteye" sloganıyla eğitim hizmetine başlayan Marmara Eğitim Kurumlarının başarılı eğitim geçmişinin son halkasıdır. İstanbul Marmara Eğitim Vakfı (İMEV) tarafından 9 Temmuz 1997 tarih ve 4282 sayılı kanunla kurulan Üniversite, 2547 sayılı kanunun vakıf ve yükseköğretim kurumlarına ilişkin yasa ve yönetmelik hükümlerine tabi bir kamu tüzel kişiliğidir.
Maltepe Üniversitesi, Maltepe’de Feyzullah Caddesindeki tarihi köşkte yönetim birimini kurup 1997 yılında ek kontenjandan öğrenci alarak öğretime başlamıştır.
Bugün Üniversitemiz, 9 fakülte, 3 enstitü, 2 meslek yüksekokulu ile eğitim-öğretim hizmeti vermekte, bilimsel araştırma ve yayınlarıyla Türk ve dünya bilimine katkıda bulunmaya çalışmaktadır.
Üniversitemiz, seçkin ve deneyimli akademik ve idari kadrosuyla kurumsallaşmasını büyük ölçüde tamamlamış olarak Türk Üniversite Sistemi içindeki seçkin yerini almıştır. 

Kampusler:


 Marmara Eğitim Köyü Kampusü:

Üniversitemiz 2003-2004 Akademik Yılında, Maltepe Büyükbakkalköy mevkiinde bulunan ve Marmara Eğitim Köyü bünyesinde yer alan yeni kampüse taşınmıştır.
Kent yaşamının hızlı ve yorucu temposundan uzakta, 1999 yılında yapımına başlanan Marmara Eğitim Köyü 1000 dönümlük bir arazi üzerinde konumlandırılmaktadır.
Kampusta ilk aşamada anaokulu, ilköğretim okulu ve lise binaları bitirilerek 2002-2003 öğretim yılında hizmete açılmıştır. 2003-2004 eğitim-öğretim yılında da Üniversitemiz Marmara Eğitim Köyü kampusunda bulunan kendi binalarına taşınarak eğitime başlamıştır.
Modern teknolojinin bütün olanakları kullanılarak gerçekleştirilen Marmara Eğitim Köyü’nde, bir kampusta bulunması gereken hemen tüm birimler yer almaktadır. Kampusta, eğitime ayrılmış fakülte binalarının yanı sıra 504 öğrenciyi barındırabilecek öğrenci evleri, sosyal ve kültürel çalışmalarla spor etkinlikleri için gerekli olanaklarla donatılmış alanlar bulunmaktadır. Bunlar arasında konferans-konser salonları, amfitiyatro, sergi salonları, tam olimpik kapalı yüzme havuzu, açık-kapalı basketbol ve voleybol sahaları, futbol sahaları, tenis kortları, badminton, jimnastik, bilardo, fitness, mini golf sahaları, buz pateni pisti, sera ve hobi bahçeleri, konuk dinlenme tesisleri özellikle anılabilir.
 Dragos Kampusü:

Üniversitemizin Dragos Kampüsü, İstanbul’un Anadolu yakasında. Kartal sahilyolu Dragos mevkiinde bulunmaktadır. Deniz kenarında 15 dönüm arazi üzerinde bulunan kampüste; Yüksel Lisans programları, sertifika programları ve Meslek Yüksekokulu yer almaktadır.
Tıp Fakültesi ile Uygulama HastanesiTıp Fakültesi ile Uygulama Hastanesi; Maltepe Feyzullah Caddesinde, Üniversitenin ilk açıldığı yapılarda hizmet vermektedir.


Adres1 : Maltepe / İstanbul
Adres2 : Marmara Eğitim Köyü
Posta Kodu : 34857
Telefon : (0 216 ) 626 10 50 (pbx)
Faks : (0 216 ) 626 10 70

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder