31 Mayıs 2010 Pazartesi

Beşiktaş Kültür Merkezi

Beşiktaş Kültür Merkezi

İstanbul’un en önemli kültür-sanat merkezlerinden biri olan Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM), Necati Akpınar ve Yılmaz Erdoğan’ın girişimleri sonucu, 11 Kasım 1994 tarihinde Beşiktaş’ta bulunan eski Mıstık Sineması’nın tiyatro salonuna dönüştürülmesiyle kuruldu.
İstanbul’da yaşanan salon sıkıntısına çözüm getirmek, geniş ve tecrübeli oyuncu kadrosu ile farklı projelere imza atmak amacıyla yola çıkan BKM, 24 Şubat 1995′te prömiyeri yapılan “Otogargara” adlı oyunla “perde” dedi. Bu oyun 464 kez sahnelenerek yaklaşık 558.000 kişi tarafından izlendi.
Yılmaz Erdoğan’ın kaleminden çıkan Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü? toplam 9 ödül aldı, 504 temsil ile 567.380 tarafından izlendi. Bkm Bana Bir Şeyhler Oluyor oyunu ile de 600.000 izleyiciyi tiyatro salonuna çekmeyi başardı.

Bkm, 2004 yılında Haybeden Gerçeküstü Aşkı sahneye koydu. Cebimde Kelimeler, Bir Tat Bir Doku, İnadına Yaşamak, Ata Demirer Tek Kişilik Dev Kadro, Cmylmz, Ata Demirer Show da Bkm’deki tek kişilik oyunlar arasındadır.
Zaman içerisinde bünyesinde oluşturduğu BKM Film ile sinema ve televizyon yapımlarının, BKM Organizasyon ile ise farklı etkinliklerin hayata geçmesine katkıda bulunan BKM, bugüne kadar sayısız konser, gösteri, şenlik, panel ve seminer gibi projeye de ev sahipliği yaptı.
BKM kurulduğu günden itibaren tiyatronun çocukların gelişiminde önemli bir etkisi olduğunu biliyor ve çocukları tiyatroya çekmek istiyordu. Bu amaçla 2004 -2005 sezonunda çocuklara yönelik oyunlara başladı.
İlk oyunları “Palyaçolar”ın ardından, “Sizinkiler” –Dünya Kaç Bucak ve Sizinkiler- Altın Çiçeğin Peşinde oyunları ile birlikte toplamda 300.000 çocuğa ulaşmayı başardı.
Su anda BKM, “BKM Mutfak, Cok Güzel Hareketler Bunlar” adlı sketch-show icin kiralanmistir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder