30 Mayıs 2010 Pazar

Taksim Stadı

Taksim_stadı

Bugünkü Taksim Parkı’nın yerinde 1921 – 1939 arasında var olan Taksim Kışlası’nın avlusunda yapılan İstanbul’un ilk stadı.
Osmanlı döneminde uzun yıllar I. Topçu Alayı’nın elinde kaldı. İstanbul’un işgali sırasında önce Senegalli askerler burada kalırken, daha sonra Rus göçmenlerin at yarışları düzenlediği bir mekan oldu. Futbola karşı artan ilgi ve bu kışlanın karşısındaki Talimhane alanında yapılan maçların topladığı büyük kalabalık, o sıralarda bir spor dergisi yayımlamakta olan Çelebizade Said Tevfik Bey’i Taksim Kışlası’nın avlusunu bir stadyum haline getirmeye teşvik etti. 1921′de açılan stad, bazı Türk kulüp idarecilerinin uyguladığı boykot yüzünden Said Bey’in elinde daha fazla kalamadı. Said Bey stadı Bork adlı bir Maltalı işadamına devretmek zorunda kaldı. Özellikle Türk takımlarının İngiliz ve Fransız işgal kuvvetlerinin takımlarıyla yaptıkları maçlar büyük ilgi gördü.

İstanbul’un kurtuluşundan sonra stadı tekrar devralan Said Bey bu sefer stadı Menazırzade Abdülaziz Bey adında bir tüccara bıraktı. 26 Ekim 1923′te Türk Milli Futbol Takımı ilk maçını bu stadyumda Romanya’ya karşı oynadı. 1923-1936 arasında Türkiye Millî Futbol Takımı’nın 9 maçına evsahipliği yaptı. Zamanla futbol’un dışında Güreş, Atletizm ve bisiklet yarışlarıda düzenlendi. 1939′da dönemin İstanbul valisi Lütfi Kırdar tarafından başlatılan Taksim Meydanı’nın düzenlenmesi çalışmasında bu kışla yıkılarak yerine Taksim Parkı düzenlendi. Taksim Stadı iki ahşap tribünü ile yaklaşık 8,000 kişi alabiliyordu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder