31 Mayıs 2010 Pazartesi

Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu (ya da eski adıyla Harbiye Açıkhava Tiyatrosu) İstanbul, Harbiye semtinde, Dolmabahçe Vadisi’nde, İstanbul Hilton Oteli’yle Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın yanında yer alan açık tiyatro, konser, gösteri mekanı.
Şehircilik uzmanı M. Prost’un, 1930′larda İstanbul’un için hazırladığı imar planında yer aldı.Tiyatronun planı Nihad Yücel ve Nahid Uysal tarafından yapıldı. Temeli Temmuz 1946′da Lütfü Kırdar’ın İstanbul valisi ve belediye başkanı olduğu dönemde atılmıştır.Cephe kaplamaları için küfeki ve Uzunköprü taşı karıştırılarak renk nüansi sağlandı.Döşemeleri Uzunköprü taşından yapıldı.9 Ağustos 1947′deki açılış törenine rağmen, son şeklini, Ankara Devlet Konservatuvarı yönetmenlerinden Carl Ebert’in sahne tekniğine uygun değişiklikler yapılmasıyla aldı.Tüm noksanları ancak 1950′de tamamlanabildi.
Bu ilavelerle maliyeti 900,000 TL’yi buldu. Açıkhava Tiyatrosu’nda oynanan ilk eser Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarının sergilediği Sofokles’in Kral Oidipus adlı trajedisidir.1958′de, İstanbul’un eski belediye başkanlarından Cemil Topuzlu’nun adı verilmiştir.
Açıkhava Tiyatrosu’nda, Amfitiyatrolarda olduğu gibi, düz bir sahneye bakan yarım daire biçiminde merdiven basamaklar halinde, seyirci oturma yerleri ya da gradenler yükselir.30 kişilik şeref locası, 3,972 kişilik seyirci yeri, 80 kişilik orkestra yeri ve gradenlerin ortasında, sinema filmi veya dia gösterildiğinde kullanılan projeksiyon yeri vardır.Sahne 200-300 figüranın serbest olarak hareket edebileceği kadar geniş tutulmuştur.Geçit ve kapılar sahnenin birden boşaltılmasına uygun şekilde yapılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder