31 Mayıs 2010 Pazartesi

Abdullah Kuran Kütüphanesi, İstanbulRobert Kolej 1863 yılında Dr.Cyrus Hamlin tarafından kurulduğunda, ilk önce Bebek’deki eski bir binaya yerleştirildi. Böylece Kütüphane’nin de ilk temelleri atılmaya başlandı. Harvard Üniversitesi’nin 200 kitap bağışıyla başlayan koleksiyon daha sonra Dr. Hamlin tarafından işe alınan ilk iki profersörden biri olan Rev. Henry Albert Schauffer toplam $2.000′lık daha kitap aldı. Böylece Kolej 1871 yılında Bebek Kampüs’teki Hamlin Hall’e taşındığında koleksiyondaki kitap sayısı 5000′e ulaşmıştı. Ancak kitaplar kampüs içinde çeşitli fakülte odalarına ve binalara dağıldığı için alışılmış anlamda bir kütüphane yoktu. 1897 yılında Kaspar Tüygil Robert Koleji’nden mezun olduğunda, Başkan Calep Gates onu kütüphaneci olarak atamış ve Kaspar Tüygil 55 yıl bu görevi yapmıştır. Tüygil koleksiyonu geliştirmiş ve Albert Long Hall binasının zemin katında ilk kütüphaneyi kurmuştur. 1932 yılında Van Millingen Hall binası bitinceye kadar da orada kalmıştır.

Van Milligen Hall binası aslında Robert Koleji Kütüphanesi için inşa edilmişti, fakat bununla birlikte bina, Robert Kolej’in müdürünün ofisi ve 1960′ların başına kadar da kütüphanenin ana okuma odası, fakülte toplantıları için de kullanılmıştır. Kütüphane, 1879-1915 yılları arasında Robert kolejinde tarih profesörü olan ve İstanbul’un Bizans anıtları hakkında kitaplarıyla ünlü olan Alexander Van Milligen’in (1840-1915) adını taşımıştır. Profesör Van Milligen öldüğünde tüm kitaplarını ve 1000 İngiliz Lirasının kütüphaneye bırakılmasını vasiyet etmiştir. Van Millingen’in kitapları Yakın Doğu Koleksiyonu’nun (Near East Collection) temelini oluşturmuştur.
Binanın inşası 1931 yılının bahar başlarında başlayıp, 1932 yılında tamamlanmasıyla yeni kütüphane açılmıştır. İtalyan Rönesans stilinde ve avlunun etrafındaki diğer kolej binaları gibi aynı mavi kireç taşından inşa edilen kütüphane $75.000′a mâl olmuştur. Bu paranın yarısı en son Mütevelli Heyeti yönetim kurulu başkanının dul eşi olan Mrs. John S. Kennedy tarafından bağışlanmıştır. Bir tepenin üzerine inşa edilen 5 katlı binanın 2 katı kampüs seviyesi üstünde 3 katı altında, giriş ise 3. kat seviyesindedir. Binanın ağırlığını paylaşan dış duvarlar beton destek yerine çelik çerçevelerle inşa edilmiştir.
1952′de Tüygil emekliye ayrıldığında koleksiyon birkaç binden 40.000′e, 1971 yılında Boğaziçi Üniversitesi kurulduğunda ise bu sayı 100.000 üzerine ulaşmıştır. Kuzey Kampüs’teki yeni kütüphane binası 1984 yılında tamamlandığında koleksiyon buraya taşınmıştır. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binası olan Van Millingen Hall’ın giriş katına da yönetim ofisleri yapılmıştır.İSTANBUL ANASAYFA'SINA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
·  HAMAMLAR
·  HOTELLER
·  KALELER 
·  KULELER


·  MÜZELER
·  SARAYLAR
·  SİNAGOGLAR 
·  El Sübuu

TARÇIN ÇOCUK ŞARKILARI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder