16 Nisan 2010 Cuma

Balığı buharda pişirin


Adıyaman Üniversitesi Kahta Meslek Yüksekokulu Su Ürünleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlkan Ali Olgunoğlu, balığın pişirilirken besin değerinin korunması gerektiğini belirtti.
Olgunoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, balıklardaki Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinin, sağlıklı beslenmede alınmasının zorunlu yağ asitleri olduğuna işaret etti.
Besin değerinin korunması için balığın pişirme yöntemlerinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Olgunoğlu, şu bilgileri verdi:
”Balık pişirmede uygulanabilecek bir çok yöntemler mevcuttur. Örneğin tavada, buharda, ızgarada, fırında ve mikrodalgada pişirilmesi vitamin anlamında az kayba neden olacaktır. Pişirme yöntemleri arasında en sağlıklısı ve balığın doğal şeklinin de korunumunu sağlayan buharda pişirme yöntemidir.”

TAVADA PİŞİRME YÖNTEMİ
Olgunoğlu, balığı tavada pişirirken besin kaybını en aza indirecek yöntemi şöyle anlattı:
”Balığın tavada pişirilmesi sırasında pişirmenin püf noktası; yağın iyice kızdırılması ve balıkların az sayıda olacak şekilde tavaya dizilerek kızartılmasının sağlanmasıdır. Bu amaçla kızartma işleminde un kullanılıyorsa, balığı una buladıktan sonra, balığa yapışan unun iyice silkelenerek uzaklaştırılmasından sonra kızartılmasının sağlanması önerilmektedir.”

Hastalıklara İyi Gelen Besinler!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder