19 Temmuz 2010 Pazartesi

Zeytun Kaplıcası, Süleymanlı, Kahramanmaraş

Ilıca (Zeytun) Kaplıcası Kahramanmaraş’ın 72 km. kuzeyinde eski Elbistan-Kahramanmaraş kervan yolu üzerinde Berit Dağı eteklerindeki Ilıca Beldesinde yer almaktadır. Kükürt petrol artığı ve az miktarda yağ karışımı ile meydana gelen şifalı suyun; Romatizma hastalıklarına, kırık-çıkık ve kadın hastalıklarında olumlu etki yaptığı belirtilmektedir.
Suyun sıcaklığı 45*C’ dir.
Belediyenin yaptırmış olduğu kür merkezi ve dinlenme salonları ile birlikte büyük bay ve bayan havuz’u yaptırılmıştır. Ilıcanın doğal deseni ve iklimi de sağlık turizmini geliştirmeye elverişli yayla özelliği taşıyan doğasının yanısıra Kahramanmaraş’a yakınlığı ve ulaşım kolaylıkları da turizme olan talebi artırıcı unsurlar olarak ortaya çıkmaktadır. Bu faktörlerin etkisiyle ılıca turizmi gelişen ve diğer hizmet sektörlerini de geliştiren bir ekonomik faktör olarak ortaya çıkmaktadır.
Ilıca Kaplıcaları kapasitesi ve su nitelikleri itibariyle yerel ölçekte hizmet verebilecek özelliklere sahiptir. Ilıca Belediyesi’nin yaptırmış olduğu kür merkezi ve sauna hamam ile özel sektöre ait kaliteli hizmetler sunulmaktadır.
Turizm mevsimi Nisan ortasından Kasım ortasına kadar 7 ay sürmektedir. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları en yoğun dönem olup, bu üç aylık dönemde doluluk oranı %80, diğer aylarda %20-30 dolayındadır. Konaklama süresi 3-15 gün arasında değişmektedir.
Ilıcada Özel sektöre ait Oteller sayesinde özel banyolar bulunmaktadır, Özger Oteli bu otellerden birisi.
Ayrıca modern Turizmciliğin gerektirdiği 4 ve 5 yıldızlı Otellerin yapılması, yüksek hizmet sunulması kaçınılmazdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder